yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Verisini kaptıran şirketlerin yarısı ‘fidye’ye sarıldı

Britanya merkezli güvenlik yazılım ve donanım şirketi Sophos, State of Ransomware 2022 raporunda şirketlerin maruz kaldığı hücumlara dikkat çekti.

Rapora nazaran ankete katılan Türk şirketlerin yüzde 60’ı fidye yazılımı taarruzlarına maruz kaldı.

Verileri şifrelenen şirketlerin yüzde 47’si yedekleme ve öbür bilgi kurtarma araçlarına sahip olsalar dahi datalarını süratle geri alabilme umuduyla fidye ödemeyi tercih ediyor.

‘Orta ölçekli şirketler risk altında’

Dell Technologies Data Muhafaza Tahlilleri Ülke Müdürü Şevket Ağaoğlu, sıklıkla büyük şirketlere yönelik akınlar gündeme gelse de her ölçekteki işletmenin savunmasız olduğunu söz etti.

Ağaoğlu, özellikle büyük şirketlerin sahip olduğu geniş kaynaklardan ve uzmanlık maharetlerinden mahrum olan orta ölçekli işletmelerin risk altında olduğunu belirterek, “Orta ölçekli işletmelerde BT işçisi hudutlu olduğundan, sayıca az bir grup için vakit çok kıymetli oluyor. Data müdafaanın zorlukları artmaya devam ettikçe BT takımları üzerindeki maliyeti düşürme ve daha az kaynakla daha fazlasını yapma baskısı da artmaya devam ediyor” dedi.

Uzmandan bilgi güvenliği için 5 öneri

Ağaoğlu, orta ölçekli işletmelerin kendilerini daha sağlam hâle getirmek için atabilecekleri beş adımı şöyle sıraladı:

Kullanıcıları eğitmek ve motive etmek: Gartner tarafından yapılan bir araştırmaya nazaran, 2025 yılına kadar siber olayların yarısından fazlası insan yanlışından kaynaklanacak. Bu nedenle çalışanlarınızın datalara nasıl eriştiğini ve işletmenizin hangi kısımlarının en kıymetli dataları içerdiğini pahalandırmak kıymetli. Güvenlik zincirinin en zayıf halkası oldukları için çalışanlarınızı siber güvenlik ve en güzel uygulamalar konusunda daima olarak eğitmek de kritik ehemmiyet taşıyor. Münasebetiyle tüm datalarınızın inançta olmasını sağlamak için sık aralıklara eğitimler düzenleyebilir, çalışanlarınızın bu husustaki sorumluluğunu artırabilirsiniz.

Verilere odaklanmak: Bilgi odaklı bir dünyada yaşıyoruz. Bilgiler, işin gerektirdiği her yerde oluşturuluyor ve kullanılıyor. Günümüzde “altyapı”, fizikî olarak dağıtılabilen yahut hizmet olarak (as a service) sunulabilen bilgi depolama ve hiper birleşik sistemler, sunucular, ağlar ve data muhafaza manasına geliyor. Lakin nasıl kullanıldığına bakılmaksızın BT altyapısının emniyetli ve korunmuş olması gerekiyor. Çoğunlukla aygıtları müdafaaya odaklanıyoruz fakat aygıtlar yalnızca birer konteynerden ibaret. Saldırganlar konteynerin kendisiyle değil, içinde ne olduğuyla ilgileniyor. Hasebiyle aygıtların değil, dataların nasıl korunacağına odaklanmamız gerekiyor. Bilgileri nizamlı olarak yedeklemek ve aygıtlar ile ağ ortasında hareket hâlindeki bilgileri şifrelemek için tercih edilen sistem olan data merkezli şifrelemeyi kullanmak epey değerli.

Verilere odaklanmak: Veri odaklı bir dünyada yaşıyoruz. Datalar, işin gerektirdiği her yerde oluşturuluyor ve kullanılıyor. Günümüzde “altyapı”, fizikî olarak dağıtılabilen yahut hizmet olarak (as a service) sunulabilen bilgi depolama ve hiper birleşik sistemler, sunucular, ağlar ve data müdafaa manasına geliyor. Lakin nasıl kullanıldığına bakılmaksızın BT altyapısının emniyetli ve korunmuş olması gerekiyor. Çoğunlukla aygıtları müdafaaya odaklanıyoruz lakin aygıtlar yalnızca birer konteynerden ibaret. Saldırganlar konteynerin kendisiyle değil, içinde ne olduğuyla ilgileniyor. Münasebetiyle aygıtların değil, dataların nasıl korunacağına odaklanmamız gerekiyor. Bilgileri nizamlı olarak yedeklemek ve aygıtlar ile ağ ortasında hareket hâlindeki dataları şifrelemek için tercih edilen usul olan bilgi merkezli şifrelemeyi kullanmak hayli değerli.

Basit, verimli ve ölçeklenebilir “kullanım başına ödeme modellerini araştırmak ve bunlara yatırım yapmak: Esnek ödemeler ve hizmet olarak (as a service) tahliller sayesinde orta ölçekli işletmeler, fizikî altyapının kurulması ve yönetilmesi üzere klâsik data müdafaa zorlukları karşısında tecrübeli tedarikçilerle iş birliği yapabiliyor. BT’yi nasıl kullanacaklarını ve BT için nasıl ödeme yapacaklarını seçebiliyor ve değişen gereksinimlerini karşılamak için gerektiğinde ölçeklendirebiliyorlar.

Basit, verimli ve ölçeklenebilir “kullanım başına ödeme modellerini araştırmak ve bunlara yatırım yapmak: Esnek ödemeler ve hizmet olarak (as a service) tahliller sayesinde orta ölçekli işletmeler, fizikî altyapının kurulması ve yönetilmesi üzere klâsik data muhafaza zorlukları karşısında tecrübeli tedarikçilerle iş birliği yapabiliyor. BT’yi nasıl kullanacaklarını ve BT için nasıl ödeme yapacaklarını seçebiliyor ve değişen gereksinimlerini karşılamak için gerektiğinde ölçeklendirebiliyorlar.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Threads, Twitter üzere politik platform olmayacak”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.