yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Yenilenmiş aygıtlarda kapsam genişletildi

Yenilenerek kullanıma sunulabilecek eserler ortasına akıllı saatler, bilgisayarlar (dizüstü, masaüstü), oyun konsolları ve modemler de eklendi. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Yenilenmiş Eserlerin Satışı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, kullanılmış malların yenilenerek tekrar satışa sunulmasına ait uygulama metot ve asıllarını düzenliyor. Buna nazaran, yenilenerek kullanıma sunulabilecek eserler ortasına cep telefonları ve tabletlerin akabinde akıllı saatler, bilgisayarlar (dizüstü, masaüstü), oyun konsolları ve modemler de dahil edildi.

Yetki dokümanına gerek yok

Pil kapasitesi yüzde 85’in altında olan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmiş eser biçiminde satışa sunulabilmesi için pillerinin değiştirilmesi mecburî tutuldu. Yenileme merkezleri, ilgili standarda nazaran alınmış hizmet yeri yeterlilik dokümanına sahip olması kaidesiyle ayrıyeten yenileme yetki evrakı almasına gerek olmaksızın yönetmelikte belirlenen tüm eserler için yenileme yapabilecek.

Söz konusu merkezler, yönetmelikle belirlenen eserlerin üreticisi yahut ithalatçısı ile yetkili servis kontratı imzalayabilecek. Belirlenen eserlerin üreticisi yahut ithalatçısı olan ticari işletmelerin yenileme merkezleri, bu eserler için kurulması zarurî yetkili servis istasyonlarından biri olarak faaliyet gösterebilecek.

Yenilenmiş bir eser, birden çok yenilemeye tabi tutulabilecek. Yenileme yetki dokümanı alınabilmesi için gereken ödenmiş sermaye kaidesi da 10 milyon liradan 30 milyon liraya çıkarıldı. Yönetmeliğin yayımı tarihi prestijiyle yenileme yetki dokümanına sahip ticari işletmelerden ödenmiş sermaye fiyatı 30 milyon liradan az olanlar, 1 Ocak 2024’e kadar ödenmiş sermaye meblağını 30 milyon liraya tamamlayacak.

Ayırt edici logo kullanılacak

Yönetmelikte, yenileme merkezlerinin şubeleşmesine ait de düzenlemeye gidildi. Buna nazaran, yenileme merkezi, yönetmelik kapsamında yürütülen faaliyetlerin tamamının yahut bir kısmının gerçekleştirilmesi için sermaye kaidesi dışında başka kaideleri sağlayan kendisine bağlı şubeler kurabilecek. Şubenin faaliyete geçebilmesi için Bakanlıkça yahut Türk Standartları Enstitüsü tarafından şubeler için belirlenen düzenleme yahut standartlarda yer alan özelliklere uygun olarak alınmış hizmet yeri yeterlilik dokümanına sahip olması ve bakanlığa bildirimde bulunması gerekecek.

Yönetmelik kapsamında şubeler tarafından yürütülen faaliyetler bakımından şube ve bağlı oldukları yenileme merkezi müteselsilen sorumlu tutulacak. Yenileme merkezi, şube, yetkili satıcı ve yetkili alıcı, yenilenmiş eserler için bakanlık tarafından belirlenen ayırt edici logoyu reklam ve tanıtımlarında kullanabilecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İMECE uydusu muvaffakiyetle uzaya fırlatıldı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.