yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Endüstrinin odağında etraf ve tasarruf var

Küresel ısınma sonucu yaşanan iklim değişikliklerinin yanı sıra güç kaynakları ve güç maliyetleri tüm bölümlerin ana gündem unsurları ortasında yer almaya devam ediyor.

Yüzde 35’lik bir hisse ile Türkiye’de güç tüketiminin en yüksek olduğu sanayi kesimi, faaliyetlerinin çevresel tesirlerini azaltmak ve rekabet gücünü artırmak için tasarruf ve etraf hususlarına ağırlaştı. Endüstride güç tasarrufu denildiğinde akla birinci olarak iklimlendirmenin geldiğini söyleyen Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, “Çünkü iklimlendirme sistemleri bir tesisin tüm güç kullanımının yaklaşık yüzde 50’sinden sorumlu.

İşletmeler, hakikat ısıtma kullanarak tasarruf sağlarken, sürdürülebilir yaşama da katkı sağlar” dedi. Endüstride işletmelerin kârlılığını etkileyen birçok faktör bulunduğuna vurgu yapan Osman Ünlü, “Enerji, işletmelerin en büyük maliyet kalemi olarak bu faktörler ortasında birinci sırada yer alıyor. Rekabet gücünü artırmak ve faaliyetlerinden kaynaklı karbon emisyonlarını düşürmek isteyen işletmeler, güç harcamalarını gözden geçiriyor. Zira Türkiye’de güç tüketiminin en yüksek olduğu dal yüzde 35’lik bir hisse ile sanayi sektörü” diye konuştu.

2021 yılında sanayi bölümünün güç tüketiminin yüzde 28’ini elektrik, yüzde 26’sını doğalgaz ve yüzde 12’sini taşkömürünün oluşturduğunu belirten Ünlü şöyle devam etti: “Türkiye’deki toplam sera gazı emisyonlarında en yüksek hissesi yüzde 71 ile güç kaynaklı emisyonlardan alıyor. Bu nedenle sanayi bölümünde sağlanacak güç tasarrufu hem kârlılık hem de sürdürülebilir bir dünya için büyük ehemmiyet taşıyor.”

Emisyonların yüzde 71’i güç kaynaklı

Bir tesisin tüm güç kullanımının yüzde 50’sinden sorumlu olan eski ve verimsiz ısıtma sistemlerinin, güç kaynaklarını ve ekolojik hayatı tehdit etmekte olduğuna dikkat çeken Ünlü, “Bu nedenle işletmeler ve endüstriyel tesisler, eski ve verimsiz ısıtma sistemlerini yenileyerek hem güç tüketim bedellerini hem de çevresel tesirlerini düşürmeyi hedefliyor.

Çünkü bu sistemlerde, merkezi iklimlendirme sistemlerinde olduğu üzere işletmenin tamamını ısıtma zaruriliği yok. İsteğe bağlı olarak merkezi sıcak hava üflemeli sistemlere nazaran yüzde 30 ila 70 oranında tasarruf sağlanabiliyor” dedi. Çukurova Isı’nın Avrupa Komisyonu’nun Ecodesign Direktifi’ne (ErP) uygun olarak geliştirdiği Goldsun CPH seramik plakalı radyant ısıtıcı eserine ait de bilgi veren Ünlü, “Düşük emisyon bedelleri ile sınıfının en çevreci teknolojisi olarak tanımlanıyor. Goldsun CPH’nin lokal (bölgesel) ve spot (noktasal) ısıtma özelliği ısıtmanın güç olduğu; yüksek, büyük ve izolasyonu olmayan endüstriyel tesislerde sırf ısıtmaya muhtaçlık duyulan bölge yahut bölgeleri ısıtarak, yüzde 70’lere varan oranlarda tasarruf sağlıyor” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kuveyt Türk’ten yeni ihracat protokolü

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.