yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Global ısınmayı sonlandırma gayesi risk altında

Birleşmiş Milletler Etraf Programı (UNEP), fikir kuruluşları Stockholm Etraf Enstitüsü (SEI), Climate Analytics, E3G ve Sürdürülebilir Kalkınma Enstitüsü (IISD) tarafından hazırlanan Üretim Açığı raporunun bu yıl dördüncüsü yayımlandı. Bu yıl 30 Kasım-12 Aralık tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin konut sahipliğinde Dubai’de düzenlenecek BM İklim Değişikliği Çerçeve Kontratı 28. Taraflar Konferansı (COP28) öncesi yayımlanan raporda, hükümetlerin planladığı ve öngördüğü kömür, petrol ve doğal gaz üretimleri Paris Anlaşması’ndaki global sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sonlandırma maksadına uyumlu olup olmadığı açısından değerlendirildi.

Dünyanın farklı bölgelerinden 30’un üzerinde ülkedeki üniversite, fikir kuruluşları ve araştırma tertiplerinden 80 araştırmacı rapora katkı sundu. Fosil yakıtlardan kaynaklanan emisyonlar, global ısınmanın süratle artmasına yol açarken, ülkeleri alışılmamış çok hava şartlarıyla karşı karşıya bırakıyor. Bu kapsamda bilim insanları, Temmuz 2023’ün kayıtlardaki en sıcak ay olduğunu tespit etti. Yaklaşık yüzde 90’ı fosil yakıtlardan kaynaklanan global karbondioksit emisyonları, 2021-2022 devrinde rekor düzeye ulaştı.

Rapora nazaran, hükümetler 2030’da global sıcaklık artışının 1,5 dereceyle sonlandırılmasıyla dengeli olan ölçüden yaklaşık yüzde 110 daha fazla fosil yakıt üretmeyi planlarken, bu üretim ölçüsü sıcaklık artışını 2 dereceyle sonlandırmak için dengeli olan ölçüden da yüzde 69 daha fazla düzeyde. Yüksek fosil yakıt üretimine yönelik planlar, 151 ülkenin net sıfır emisyon gayelerine ve 2030’a kadar global kömür, petrol ve gaz talebinin tepeye ulaşacağının öngörülmesine karşın yapılıyor.

Söz konusu planların hayata geçmesi durumunda dünyanın kömür üretiminde 2030’a kadar ve petrol ile gaz üretiminde en az 2050’ye kadar artma, fosil yakıt üretimi ve iklim maksatları ortasındaki açığın ise daha da genişleme riski bulunuyor.

COP28’de fosil yakıtlardan “adil ve kademeli halde çıkış” çağrısı

Karbon yakalama ve depolama projelerine yönelik riskler ve belirsizlikler dikkate alındığında, iklim amaçlarına ulaşılması için ülkelerin 2040’a kadar kömür üretimi ve kullanımını neredeyse büsbütün sonlandırması gerekiyor. Tıpkı formda, toplam petrol ve gaz üretiminin de neredeyse tamamının sonlandırılması ve kullanımının da 2050’ye kadar 2020 düzeyine nazaran yüzde 75 azaltılmasına gereksinim duyuluyor. UNEP İcra Yöneticisi Inger Andersen, rapora ait değerlendirmesinde, hükümetlerin fosil yakıtlardan üretimlerini artırma planlarının net sıfır emisyon taahhütlerine ulaşmak için gerekli güç dönüşümünü zayıflattığına ve “insanlığın geleceğinin sorgulanmasına yol açtığına” işaret ederek, “Ekonomilerin pak ve verimli güç kaynaklarıyla güçlendirilmesi, güç fakirliğini sonlandırmanın ve birebir vakitte emisyonları düşürmenin tek yolu. COP28’den başlamak üzere, ülkeler kömür, petrol ve doğal gazdan yönetilebilir ve adil bir biçimde kademeli olarak çıkma maksadında birleşmeli. Böylelikle, önümüzdeki türbülansı hafifletebilir ve bu gezegendeki her beşere da yarar sağlayabilirler.” tabirlerini kullandı.

Raporun baş müelliflerinden SEI’de misyonlu bilim insanı Ploy Achakulwisut da hükümetlerin doğal gazı “geçiş yakıtı” olarak pazarladığını lakin daha sonrasında doğal gaza yönelik gerçek bir dönüşüm planı sunmadığını belirtti. Achakulwisut, “Bilim, global kömür, petrol ve gaz üretimi ve kullanımını şimdiden azaltmaya başlamamız gerektiğini söylüyor. Bunu yaparken de pak güç yatırımlarını artırmalı, tüm kaynaklardan metan emisyonlarını düşürmeli ve öbür iklim aksiyonlarını da almalıyız ki global sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sonlandırma maksadını hayatta tutabilelim.” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

SİBERGÖZ operasyonunda 43 gözaltı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.