yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Salgınların iki ana nedeni: El Nino ve iklim değişikliği

EMRE ERGÜL

Yıl 2015-16… Okyanus sularının ısınmasına neden olan El Nino ha­va olayı meydana geldi, tesiri 1 yıl sürdü. Tarihe geçen üç “en sert” El Nino periyodundan bi­riydi. (Diğer ikisi, 1982-83 ve 1997-98’di). Güney Amerika ülkeleri Venezüela ve Brezil­ya’da sıtma, Pasifik Adaları’n­da dang humması, Asya ülke­leri Hindistan ve Bangladeş’te kolera olayları patladı.

Dünya, 2018-19’da bir öbür El Nino devri yaşadı lakin tesiri 2015-16 üzere sert olmadı. Temmuzda yeni bir El Nino dö­nemine girdik… Sıhhat uzman­ları telaşlı: Dünya çapında halk sıhhati tehlikeye uğrayabi­lir, zira bu defa El Nino’ya en az onun kadar tehlikeli bir şey eşlik ediyor: İklim krizi…

İngiliz Financial Times ga­zetesine konuşan Hawaii Üni­versitesi’nden araştırmacıla­ra nazaran, “insanların karşılaştığı tüm bulaşıcı hastalıkların yak­laşık yüzde 58’i iklim değişik­liği nedeniyle daha da kötüle­şebilir.” Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı’ndan (UKH­SA) Richard Gleave de tıpkı dü­şüncede: “İklimimiz değişme­ye devam ettikçe, olumsuz hava olayları daha yaygın ve daha yo­ğun hale geliyor, bu da hastalık­ların yayılması için uygun ko­şullar yaratıyor.”

Uzmanlara nazaran, El Nino ve iklim krizinin “cephedeki en büyük silahları” ise sıtma, dang humması ve lyme has­talığını yayan sivrisinekler ve keneler. Örneğin şiddetli sel felaketleri, Pakistan ve Bang­ladeş üzere ülkelerdeki dang humması salgınlarını artır­dı. Bangladeş’te bu yıl şu ana kadar 157 bin dang humması görüldü, ölenlerin sayısı 778’e ulaştı. Dünya Sıhhat Örgütü’ne (DSÖ) nazaran, bunun nedeni olumsuz hava şartları ve sı­caklıklar yüzünden sivrisinek nüfusunun artması…

Tropikal ve subtropikal böl­gelerde görülen dang humma­sı, insanlara sivrisinekler ara­cılığıyla bulaşıyor. Kuluçka devrinden sonra genel ola­rak hafif ateşe yol açan has­talık, birtakım olaylarda mevte neden oluyor. Hadise sayıları, ekseriyetle yağış devirleri ola­rak bilinen mart, haziran, eylül ve aralık aylarında artış göste­riyor. Bilim insanları, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağış­ların sıtma ve dang humma­sı taşıyan sivrisineklerin art­masına sebep olduğunu be­lirtiyor. Bu hastalığa yol açan sivrisinek tipinin su biri­kintilerinde larva oluşturma­sı nedeniyle mümkün üreme alanlarının daima ilaçlanma­sı gerekiyor. Bangladeş’te daha evvel dang humması nedeniy­le bir yıl içinde gerçekleşen en fazla vefat 2022’de 281 olarak kayıtlara geçmişti.

Çok uzağa gitmeyelim… Siv­risinek ilişkili hastalık­lar Avrupa’da da artıyor. Asya Kaplan sivrisinekleri yüzün­den Fransa’daki dang humması hadise sayısı “uçuşa geçti.” 2009- 2021 yılları ortasında ülkede toplam 48 dang humması vaka­sı görülürken; yalnızca 2022’de 65 olay kayıtlara geçti.

DSÖ Halk Sıhhati Direktö­rü Maria Neira’nın iletisi net: “İklim değişikliğinin sıhhat üzerindeki sonuçlarına hazır­lıklı olmamız gerekiyor. İklim değişikliği sıhhatimizi etkili­yor; buna nazaran daha tezli bir biçimde reaksiyon vermemiz gereki­yor. İnsan sıhhati, hayvan sağ­lığı, etraf sıhhati ve etraf ara­sındaki etkileşime bakmak ya­pabileceğimiz en âlâ şeylerden biri. İklim değişikliğini azaltır­sak, sıhhat açısından yararları çok büyük olacak.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Gazze’deki meyyit sayısı 20 bin 674’e yükseldi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.